Los Lajones w aeropressie smakuje jak wino
4.jpg

Cześć!

Serię przepisów na kawy z Autumn Coffee Roasters czas zacząć.

Dziś proponujemy nasze ziarno z serii Limited Coffees - Los Lajones z plantacji słynnego rolnika i Q-Gradera Graciano Cruza.

Jeden z naszych znajomych, który miał okazję wypić tę kawę jeszcze przed premierowo podczas odwiedzin w palarni, po pierwszych łykach nazwał ją „winczaczo”. Nie jesteśmy pewni, co miał na myśli, ale na pewno nie mylił się co do jednego - te obrabiane metodą naturalną ziarna Catuai z Panamy, rzeczywiście możnaby pomylić z wysokiej jakości winem.

Czego mam oczekiwać po ziarnie Los Lajones? Nut przywołujących na myśl dżem jagodowy, wiśnię, kumkwat, kwiat pomarańczy, gorzką czekoladę, ale też winogrona i czerwone wino.

Proponujemy spróbować jej w aeropressie.

Co będzie potrzebne?

  • 18 g kawy Los Lajanos
  • Aeropress z filtrami papierowymi;
  • woda o minimum przybliżonym standardzie do SCA Water Chart, w domowych warunkach dobrym wyborem będzie butelkowany Kryształ Żywiecki lub Primavera.
  • młynek o możliwie dobrej jakości przemiału, lub przemiał przesiany przez sitko, aby pozbyć się nadmiaru pyłu (aby nie dodawał goryczy, przez przeekstrachowywanie zbyt drobnych cząsteczek zmielonej kawy).
  • Waga, czajnik i kubek, który wytrzyma nacisk aeropressu parzonego w metodzie invert.

  1. 18 g kawy Los Lajones mielimy dość grubo, podobnie jak do Chemexa.
  2. W sitku aeropressa umieszczamy dwa papierowe filtry i przelewamy gorącą wodą.

2. Przygotowujemy wodę w temperaturze 93 stopni C.

3. Ustawiamy aeropress na starowanej wadze w układzie do metody invert, czyli tłokiem na dole, a kolumną do parzenia - na górze.

4. Wsypujemy kawę, tarujemy. Wlewamy 36 g wody w temperaturze 93 stopni C, mieszamy nieenergicznie i odczekujemy 35 sekund.

5. Po tym wetingu dolewamy wodę do 210 g wody (łącznie z wcześniej użytymi 36 g). Lekko mieszamy i zamykamy sitkiem z dwoma filtrami.

6. Kiedy minie 1:25 minuty od pierwszego kontaktu wody z zmieloną kawą, odwracamy aeropress, stawiamy na kubku i wyciskamy przez ok 30-40 sekund, w taki sposób, aby nie przyciskać zbyt mocno końcówki tłoka do fusów kawy.

7. Picie rozpoczynamy po 2-3 minutach.

Smacznego!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl